Kim jesteśmy i co robimy?

Przyroda

Nasze działania opierają się na kontakcie z naturą. Pokazujemy dzieciom piękno naturalnego świata i zachęcamy je do spędzania czasu aktywnie, na świeżym powietrzu. Obcowanie z przyrodą to szansa na zdrowy odpoczynek, nabranie odporności oraz rozwój zmysłów.

Idea

Edukacja

Z pomocą specjalistów nabywamy oraz rozwijamy naszą wiedzę
o świecie. Wspólnie poznajemy przyrodę, kulturę i historię poszczególnych zakątków Polski. Stawiamy na podejście praktyczne, ponieważ uważamy, że żadna sala lekcyjna nie zastąpi dzieciom rzeczywistego doświadczania.

Kompetencje XXI w.

Dbamy o to, by w naturalny sposób działania Fundacji przyczyniały się do nabywania przez dzieci umiejętności cennych w dzisiejszym świecie, takich jak współpraca w zespole, myślenie logiczne i krytyczne, przedsiębiorczość, kreatywność czy efektywna komunikacja.

Przygoda

Odkrywamy świat z różnych perspektyw – pieszo, kajakiem, rowerem – i doświadczamy go nocując na łonie natury. Uważamy, że najlepsze przygody czekają na dzieci właśnie w naturalnym świecie. Nasze wyprawy to duża dawka ruchu i taka sama lub większa porcja dobrej zabawy!

Działania Fundacji oparte są na nurcie edukacyjnym zwanym pedagogiką przygody. Zakłada on, że podstawowym celem organizowanych przedsięwzięć jest rozwój osobowości dziecka poprzez stawianie indywidualnych wyzwań w sferze psychicznej, fizycznej lub społecznej. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie przygody oraz działania w grupie
i przez grupę w kontakcie z przyrodą. Działania pedagogiki przygody nastawione są na kształtowanie umiejętności miękkich: wzajemnego zaufania w grupie, umiejętności negocjacji, skutecznej komunikacji, poszukiwania niestandardowych rozwiązań, poszukiwania ukrytych talentów czy skutecznego zarządzania zasobami. Najprościej mówiąc jest to nabywanie kompetencji społecznych przez doświadczanie, gry i zabawę.

Korzystamy z podejścia Porozumienia Bez Przemocy (ang. Non-Violent Communication), czyli metody komunikacji, w której stosuje się konkretny model wyrażania ułatwiający wzajemne zrozumienie. Polega on na obiektywnej obserwacji i koncentracji na faktach (w miejsce ocen, wartościowania i subiektywnych interpretacji), uświadamianiu, nazywaniu i komunikowaniu własnych uczuć i potrzeb oraz na poszukiwaniu najlepszych strategii zaspokajania tych potrzeb dla wszystkich zaangażowanych stron. Celem Porozumienia Bez Przemocy jest nawiązanie szczerego i autentycznego kontaktu z innymi i z tego miejsca wzmacnianie relacji, budowanie porozumienia czy rozwiązywanie konfliktów.

Źródła

Inspiracją jest dla nas również koncepcja szkoły działania, która opiera się na założeniu, że dzieci zdobywają wiedzę
i umiejętności poprzez wykonywanie określonych zadań praktycznych – tzw. nauka poprzez działanie (ang. learning by doing). Zadania te związane są z obowiązkami życia codziennego jak utrzymywanie porządku, przygotowywanie posiłków, dbanie o higienę, planowanie swojego czasu. Celem stosowania tego podejścia jest kształtowanie
w zachowaniach dzieci samodzielności, zaradności, odpowiedzialności, pewności siebie oraz umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Nasz zespół łączy wiele – zamiłowanie do wypraw w nieznane, spędzanie czasu w otoczeniu dzikiej przyrody, doświadczenia wyniesione z pracy wychowawczej z najmłodszymi i najważniejsze, wspólny cel. Chcemy sprawiać, by świat którym się otaczamy stawał się z dnia na dzień coraz lepszy, a Fundacja pomaga nam to marzenie realizować. Stając się towarzyszami przygód dla powierzonych nam pod opiekę dzieci, chcemy przekazywać im pasję do obcowania z naturą i stwarzać warunki do harmonijnego rozwoju osobistego i interpersonalnego. Ponadto szczególnie ważne jest dla nas podkreślanie istoty ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności gatunkowej, dlatego naszą aktywnością pragniemy zachęcać do przyjmowania przez dzieci i ich rodziców postaw proekologicznych. Wartości które cenimy sobie szczególnie i które w naturalny sposób przekładają się na naszą pracę z dziećmi to szacunek i wzajemna akceptacja, sprawna i uważna komunikacja, budowanie głębokich więzi, a także zaangażowanie w tworzenie wspólnego dzieła jakim jest nasz Świat Przygody.

Mamy wiele pomysłów i planów na to co przed nami, ale jednocześnie staramy się być otwarci – zarówno na nowe propozycje, jak również na nowych członków zespołu. Jeśli idea, zgodnie z którą działamy, jest Ci bliska i chciałbyś spróbować swoich sił w edukacji przygodowej, skontaktuj się z nami. Być może kolejne przygody w Fundacji staną się kiedyś naszym wspólnym wspomnieniem 😉

Zespół

Sylwia

Janek

Julia