Grupa przygodowa
Grupa przygodowa to mała społeczność dzieci, która zawiązuje się dzięki regularnym, cotygodniowym wyprawom w świat dzikiej przyrody. W gronie rówieśników dzieci zdobywają wiedzę o przyrodzie, historii i kulturze odwiedzanych miejsc poprzez zabawę i różne formy aktywne. Tematyka oraz sposób prowadzenia zajęć wpływa na rozwijanie ciekawości świata i wyobraźni dzieci, a także przyczynia się do nabywania przez nie tzw. kompetencji XXI wieku. Dzieci angażowane są w rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji, zachęcane do otwartego komunikowania swoich potrzeb i zapraszane do współpracy zespołowej.
Jak wyglądają zajęcia grupy przygodowej?
Spotkania odbywają się formie kilkugodzinnych warsztatów tematycznych w ciekawych przyrodniczo miejscach i prowadzone są przez doświadczonych kompanów. Zajęcia odbywają się cyklicznie, również w przypadku niepogody, zgodnie z norweskim powiedzeniem: "nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania". Ani upał ani deszcz nie stanowi przeszkody do aktywnego spędzania czasu w naturze. Natomiast w przypadku gdy sytuacja pogodowa może zagrażać bezpieczeństwu uczestników, zajęcia są przekładane na inny ustalony termin.
Tematyka spotkań grupy obejmuje edukację krajoznawczą – przyrodniczą, historyczną oraz kulturalną, poprzez formy aktywne, takie jak:
- gry terenowe i fabularne;
- wędrówki piesze, rowerowe, kajakowe;
- obserwacje przyrody z wykorzystaniem rekwizytów (lupy, siatki, podbieraki, pojemniki na owady);
- spotkania z ciekawymi ludźmi (przyrodnikami, leśnikami, gospodarzami).
Aby dobrze przygotować się do wyprawy, należy odpowiednio się ubrać (w ubrania, które mogę zostać ubrudzone, buty dostosowane do pory roku i warunków pogodowych) oraz spakować do plecaka coś do picia i drobną przekąskę. W przypadku dalszych wycieczek z noclegiem w leśnych warunkach ważne będzie również zabranie ekwipunku biwakowego (plecak, śpiwór, karimata).